Regulamin przedmiotu i zasady zaliczania

Regulamin przedmiotu i zasady zaliczania

Regulamin dydaktyczny zajęć odbywających się

w Katedrze Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach

 § 1

Sposób prowadzenia zajęć

  1. Zajęcia prowadzone są w formie seminariów i ćwiczeń, w formie stacjonarnej lub zdalnej metodą e-learningu, zgodnie z obowiązującym harmonogramem zajęć. Zajęcia zdalne mogą być realizowane w formie synchronicznej (łączność online studenta z prowadzącym zajęcia) albo asynchronicznej. Zajęcia w formule asynchronicznej umieszczone są na platformie e-learningowej SUM. Zajęcia w formule synchronicznej odbywają się na platformie MS Teams. Prowadzący zajęcia dysponuje instrumentami oceny, czy student obejrzał i wysłuchał w całości seminarium prezentowane asynchronicznie. Dopuszcza się możliwość w trakcie lub na zakończenie seminarium przeprowadzenia sprawdzianu oceniającego przyswojenie informacji przekazywanych na zajęciach.
  2. Zajęcia stacjonarne prowadzone są w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii (ul. Medyków 14, UCK: bloki operacyjne, pracownie zabiegowe, OIT), w Klinice Kardionestezjologii i Intensywnej Terapii (ul. Ziołowa 45-47, GOK: OIT 6 piętro), bloku operacyjnym Górnośląskiego Centrum Medycznego (ul. Ziołowa 45-47, WSS), Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka (ul. Medyków 16: blok operacyjny, OIT) oraz w Centrum Symulacji i Dydaktyki Medycznej (ul. Medyków 8B).
  3. Podział grupy na poszczególne stanowiska ćwiczeń (sekcje) odbywa się w pierwszym dniu zajęć w każdym semestrze. Zajęcia w sekcjach odbywają się pod kierunkiem wyznaczonych prowadzących we wskazanych lokalizacjach.
  4. W zależności od sytuacji epidemiologicznej formuła zajęć może być zmieniona, a zajęcia mogą się odbywać w formie stacjonarnej, e-learningowej lub hybrydowej, zgodnie z zarządzeniami JM Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
  5. Tematy seminariów i ćwiczeń, informacja, w jakiej formule prowadzone są zajęcia, godziny rozpoczęcia i zakończenia zajęć, są dostępne na platformie e-learningowej SUM, w sekretariacie jednostki oraz na tablicy informacyjnej umieszczonej w Katedrze.

 § 2

Zasady dopuszczające studenta do poszczególnych zajęć

  1. Warunkiem dopuszczenia do zajęć jest punktualne przybycie na zajęcia, posiadanie świeżego, czystego stroju medycznego z krótkim rękawem (bluza lekarska, t-shirt, koszulka polo, itp.), stetoskopu oraz czystego obuwia zmiennego. Nie akceptowalne jest noszenie biżuterii, zegarka oraz ozdób na paznokcie (lakier, hybryda, itp.). Nie dostosowanie się do wymogów sanitarnych będzie skutkować niedopuszczeniem studenta do zajęć z pacjentem.
  2. Aby uniknąć nagromadzenia dużej liczby studentów podczas wchodzenia do szpitala oraz podczas korzystania z szatni, poszczególnym grupom studenckim mogą zostać przydzielone ramy czasowe dla tych czynności. W tym przypadku, oprócz godziny rozpoczęcia zajęć student otrzyma również informację, o której godzinie winien zgłosić się do wejścia do szpitala.
  3. W przypadku zajęć prowadzonych w e-learningu niezbędne jest punktualne zalogowanie się z własnego konta na platformę e-learningową/pojawienie się na liście uczestników spotkania oraz czynny udział w zajęciach w trakcie całego spotkania. Na polecenie prowadzącego konieczne jest używanie kamery internetowej.
  4. W czasie zajęć obowiązuje zachowanie podstawowych zasad etyczno-moralnych, właściwego stosunku do chorego i personelu jednostki. W trakcie zajęć obowiązuje całkowity zakaz korzystania z telefonów komórkowych i urządzeń mobilnych, innych niż sprzęt wykorzystywany w kształceniu e-learningowym.
  5. W trakcie ćwiczeń student ma zapewnione środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, fartuchy ochronne, płyny do dezynfekcji), tak jak zatrudniony personel medyczny.
  6. Od studenta wymagane jest przygotowanie teoretyczne według tematyki ćwiczeń i seminariów, w szczególności ukończenie wymaganych kursów e-learningowych. Dopuszcza się możliwość przeprowadzenia sprawdzianu oceniającego przyswojenie informacji przekazanych na zajęciach e-learningowych przed zajęciami stacjonarnymi (tzw. wejściówki). Brak przygotowania do zajęć może skutkować niezaliczeniem zajęć z koniecznością ich odrobienia lub zaliczenia w terminie ustalonym z prowadzącym zajęcia. Zasady przeprowadzania i oceniania w/w sprawdzianów ustala Kierownik ćwiczeń.
  7. Student zobowiązany jest do zachowania tajemnicy lekarskiej i ochrony danych osobowych, zgodnie z RODO.
  8. Student zobowiązany jest do posiadania w trakcie zajęć legitymacji studenckiej i okazywania jej na polecenie osób prowadzących zajęcia dydaktyczne.
  9. Student jest odpowiedzialny za uzupełnianie na bieżąco karty ćwiczeń z zajęć stacjonarnych. Zagubienie karty ćwiczeń wiąże się z koniecznością odrabiania zajęć jak w przypadku nieobecności.

 § 3

Sposób i formy wyrównywania zaległości, w tym odrabiania zajęć na skutek nieobecności

  1. Wszystkie nieobecności wymagają odrobienia.
  2. Nieobecność na ćwiczeniach należy odrobić uczestnictwem/zaliczeniem ustnym lub pisemnym po uprzednim uzgodnieniu z Kierownikiem ćwiczeń, z inną grupą ćwiczeniową. Student zobowiązany jest odrobić ćwiczenia w takiej formie, w jakiej zajęcia opuścił, tj: jeśli opuścił ćwiczenia, które były realizowane on-line, odrabia je w formie on-line, analogicznie ćwiczenia stacjonarne odrabia metodą stacjonarną. Za zgodą Kierownika ćwiczeń możliwe są odstępstwa od tej zasady.
  3. Nieobecność na seminarium realizowanym w formie stacjonarnej należy zaliczyć u osoby prowadzącej dane seminarium.
  4. Zajęcia seminaryjne realizowane metodą e-learningu student powinien zrealizować przed ćwiczeniami (z wyjątkiem zajęć, w których nastąpiła zmiana w harmonogramie). Student, który nie uczestniczył w zajęciach seminaryjnych, nie będzie dopuszczony do ćwiczeń.  
  5. Opuszczenie zajęć wymaga formalnego usprawiedliwienia nieobecności. Student winien odrobić opuszczone zajęcia po uznaniu zasadności usprawiedliwienia przez Kierownika ćwiczeń.
  6. Nieobecność studenta na zajęciach spowodowana uczestniczeniem studenta w posiedzeniach organów kolegialnych, organów wyborczych Uczelni, udziału w pracach komisji Uczelni, poczcie sztandarowym, udziałem w egzaminie poprawkowym w sesji poprawkowej zimowej, udziałem w pracach organów Samorządu Studenckiego i innych form oficjalnej reprezentacji Uczelni na zewnątrz, jest usprawiedliwiana a formę i czas odrobienia treści programowych opuszczonych zajęć ustala prowadzący zajęcia.
  7. W przypadku nałożenia/obowiązku kwarantanny oraz z powodu innych przyczyn uniemożliwiających odbycie zajęć stacjonarnych zgodnie z harmonogramem, ustalony zostanie nowy termin odrobienia zajęć.

 § 4

Warunki i sposoby przeprowadzania zaliczeń przedmiotu

  1. Zaliczenia zajęć dokonuje nauczyciel akademicki prowadzący zajęcia. Zaliczenie przedmiotu odbywa się w ostatnim dniu zajęć. Niezgłoszenie się w wyznaczonym terminie (bez usprawiedliwienia) jest jednoznaczne z oceną niedostateczną. Zasady zaliczenia przedmiotu ustala Kierownik jednostki.
  2. Student dodatkowo jest oceniany w trakcie trwania ćwiczeń oraz seminariów z bieżącej tematyki zajęć.
  3. Zaliczenie poprawkowe ma formę ustną lub pisemną, w zależności od ustaleń jednostki dydaktycznej prowadzącej zajęcia dydaktyczne i odbywa się do końca sesji egzaminacyjnej. Studentowi, który nie uzyskał zaliczenia w pierwszym terminie, przysługują dwa zaliczenia poprawkowe.
  4. Brak zaliczenia w drugim terminie poprawkowym skutkuje oceną niedostateczną i w konsekwencji niedopuszczeniem do egzaminu końcowego teoretycznego.
  5. W przypadku, gdy student skorzystał w trakcie weryfikacji efektów uczenia się z niedozwolonej pomocy, materiałów naukowych i urządzeń (bez zgody prowadzącego albo egzaminatora), nie uzyskuje zaliczenia.
  6. W sytuacjach szczególnych/losowych, za zgodą Kierownika jednostki prowadzącej zajęcia, student może przystąpić do zaliczenia w terminie późniejszym, za zgodą Dziekana.

 § 2

Warunki dopuszczenia studenta do egzaminu w tzw. przedterminie i zasady jego przeprowadzania

  1. Warunkiem dopuszczenia studenta do przedterminu jest wykazanie się ponadprzeciętną wiedzą i umiejętnościami z zakresu przedmiotu.
  2. O dopuszczeniu studenta do przedterminu decyduje Kierownik jednostki, na pisemny wniosek studenta, zawierający uzasadnienie uwzględniające dotychczasowe postępy studenta.
  3. Egzamin w przedterminie ma charakter ustny i zdawany jest przed komisją. Skład komisji ustala Kierownik jednostkiTermin egzaminu ustalany jest każdorazowo w porozumieniu ze zadającym.

 § 3

Egzamin końcowy teoretyczny

  1. Egzamin końcowy teoretyczny jest egzaminem pisemnym, testowym i składa się z 100 pytań jednokrotnego wyboru. Do jego zaliczenia niezbędne jest uzyskanie co najmniej 70% poprawnych odpowiedzi. W sytuacjach szczególnych (m.in. uwzględnienie stopnia trudności egzaminu) egzaminator i Dziekan mogą wyrazić zgodę na obniżenie progu do wartości określonych w regulaminie przeprowadzania egzaminów testowych w Uczelni.
  2. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu końcowego teoretycznego jest uzyskanie zaliczenia przedmiotu. Studentowi, który otrzymał ocenę niedostateczną z zaliczenia, przysługuje prawo do dwóch terminów poprawkowych, w formie ustnej lub testowej, o czym decyduje Kierownik jednostki.
  3. W sytuacjach szczególnych/losowych, za zgodą Kierownika jednostki prowadzącej zajęcia, student może przystąpić do egzaminu w terminie późniejszym, za zgodą Dziekana.
  4. W przypadku, gdy student skorzystał w trakcie weryfikacji efektów uczenia się z niedozwolonej pomocy, materiałów naukowych i urządzeń (bez zgody prowadzącego albo egzaminatora), otrzymuje ocenę niedostateczną.
  5. Szczegółowe zasady przeprowadzania egzaminu komisyjnego określa Regulamin Studiów (§ 23).
  6. Zakres materiału do egzaminu jest zgodny z sylabusem/ kartą przedmiotu. W związku ze stałym postępem wiedzy studenci zobowiązani są do sprawdzenia obowiązującego rocznika wydania książek/ wytycznych przed rozpoczęciem zajęć w danym roku akademickim.
  7. Powyższe reguły obowiązują także w odniesieniu do zaliczenia końcowego teoretycznego, w przypadku przedmiotów zakończonych zaliczeniem na ocenę.

 § 8

Pozostałe kwestie

  1. Kwestie sporne rozpatruje Kierownik ćwiczeń lub Kierownik jednostki.
  2. Student ma możliwość skorzystania z godzin konsultacyjnych po uprzednim uzgodnieniu    z sekretariatem jednostki.
  3. Skargi i uwagi dotyczące przebiegu ćwiczeń przyjmuje Kierownik ćwiczeń lub Kierownik jednostki.
  4. Szkolenie studentów w zakresie przepisów BHP odbywa się w pierwszym dniu zajęć bloku ćwiczeniowego.
  5. Prowadzący zajęcia w pierwszym dniu zajęć omawiają zasady niniejszego Regulaminu. Studenci zobowiązani są do zapoznania się z niniejszym Regulaminem i podpisują, że się z nim zapoznali.

 

 

Dane kontaktowe

Katedra Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

ul. Medyków 14, 40-752 Katowice

tel. (32) 7894201

 

Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego SUM

ul. Medyków 14, 40-752 Katowice

tel. (32) 7894201

email: anestezjologia.ligota@sum.edu.pl

 

Klinika Kardioanestezjologii i Intensywnej Terapii

SPSK nr 5 Górnośląskie Centrum Medyczne im prof. L. Gieca SUM

ul. Ziołowa 45-47, 40-635 Katowice

tel. (32) 3598524

email: anestezjologia.ochojec@sum.edu.pl